Istraživanja u Starome Gradu u 2023. g.

Iskopavanja u Tvrdalju

U okviru aktivnosti HRZZ AdriaCos projekta u 2023. g. provedene su prva arheološka iskopavanja na prostoru vrta Tvrdalja Petra Hektorovića u Starome Gradu na otoku Hvaru. Pronađeni Su vrlo značajni arhitektonski ostaci višefazne građevine iz. 4. - 3. st. pr. n. e. koji oslikavaju slojevitost urbanističkog razvoja šireg prostora grčkog grada Farosa. Istraživanja su provedena suradnjom Instituta za arheologiju, Muzeja Staroga Grada i Konzervatorskog odjela Ministarstva kuture i medija u Splitu.

Iskopavanja na području južno od antičkog Farosa

Uz sam jugozapadni rub Starigradskog polja, otkrivenn je antički s bazenima za koje se pretpostavlja gospodarsko-prerađivačka funkcija. Pojedini nalazi ukazuju na postojanje stambenog dijela sklopa, dok sitni pokretni nalazi poput udica, utega i ulomaka košnica govore o aktivnostima njegovih žitelja. Međutim, navedeni su bazeni presjekli raniju, monumentalnu strukturu moguće povezanu uz još jedan segment grčkoga bedema Fara. Aktivnosti na ovome prostoru nastavit će se u sklopu AdriaCos projekta i druge godine.

Iskopavanja na lokalitetu Liković

Nakon prošlogodišnjeg terenskog pregleda, ove je godine provedeno prvo probno sondiranje na prapovijesnom lokalitetu Liković, na istočnome dijelu otoka Hvara. Istraživanja su provedena surdanjom projekta AdriaCos i hvarske tvrte Kantharos.

 

Istraživanja u Starome Gradu u 2022. g.

Iskopavanja

U 2022. g. u Starome Gradu nastavljena su arheološka iskopavanja na području južno od antičkoga Farosa gdje je prošle godine otkriven i istražen grob s nalazima željeznoga mača-kopisa, i koplja. Nastavak istraživanja polučio je otkrića kojima se definitivno potvrđuje funerarni karakter toga prostora tijekom antike. Probna iskopavanja u 2022. g. bila su usmjerena i na prostor bliže istočnom bedemu grada, gdje su na svijetlo dana izašli tragovi monumentalne suhozidne arhitekture koja se preliminarno može povezati uz najraniju fortifikacijsku fazu Farosa iz 4. st. pr. n. e. 

  

Terenski pregledi

Terenske aktivnosti projekta Adriacos u 2022. g. obuvatile su i istočni dio otoka gdje je proveden terenski pregled gradine Liković koja je kroz literaturu isticana kao potencijalno značajan lokalitet iz razdoblja mlađe prapovijesti i protopovijesti.

 

Istraživanja u Starome Gradu u 2021. g.

Iskopavanja

Tijekom listopada i studenog 2021. g. provedena su arheološka istraživanja na prostoru južno od bedema antičkog Farosa. Pronađeni su mnoštvo spaljenih kostiju, ulomci keramike, staklene perle i novac, a posebno valja istaknuti otkriće željeznog mača i bodeža, prve nalaze toga tipa na otoku Hvaru. Preliminarnom analizom mača utvrđeno je da pripada tipologiji grčkih kopisa (κοπίς), dok su ulomci crvenofiguralne keramike datirani u 4. st. pr. n. e. Iako će više detalja biti poznato nakon konzervatorsko-restauratorskih zahvata i detaljne stručno-znanstvene obrade koja je u tijeku, rezultati istraživanja predstavljaju važan iskorak u kontekstu materijalne kulture i pogrebnih običaja Farosa.

  

Geofizička mjerenja

Tijekom rujna 2021. g. u sklopu HRZZ AdriaCos projekta provedene su geofizičke prospekcije pomoću georadara i magnetometra na nizu lokacija u Starom Gradu, s ciljem detektiranja pozicija gradske nekropole, dionica gradskih bedema i drugih dijelova urbanoga tkiva antičkog Farosa. Sofverska obrada i mapiranje otkrivenih arheoloških struktura odvija se paralaleno s terenskih radovima. Istraživanje se provode kroz suradnju Instituta za arheologiju, Muzeja Staroga Grada i Javne ustanove agencije za upravljanje Starogradskim poljem sa Sveučilištem u Kentucky-ju (William S. Webb museum of Anthropology, College of Arts and Sciences), SAD.

  

Terenski pregled sa psima za detekciju ljudskih ostataka

U sklopu istraživačkih aktivnosti HRZZ AdriaCos projekta, na otoku Hvaru proveden je arheološki terenski pregled pomoću pasa za detekciju ljudskih ostataka (HRD). U traganju za nekropolom grčkoga grada Fara, kao i nekropolom lokalne željeznodobne zajednice u gradu Hvaru, ciljana područja u Starom Gradu i Hvaru pregledana su uz pomoć CCK 9 tima i pasa centra S.PAS, koji se uspješno koriste kao neinvazivna metoda u arheološkim istraživanjima.